top of page

Олександр МОТИЛЬ

Професор політичних наук Ратґерського університету в Ньюарку, Нью-Джерсі (США)

Олег Проценко написав добре досліджену, багатошарову та неупереджену історію однієї з найцікавіших, хоча й недостатньо відомих постатей України – Івана Вовчука. Але автор зробив набагато більше, ніж просто створив надзвичайно читабельну історичну розповідь про одну людину. Він вбудував біографію Вовчука в детальні історії України ХХ століття, організованого націоналістичного руху та української діаспори. У результаті, ми приходимо до оцінки внеску Вовчука в українську історію, а також багатьох великих і малих шляхів, якими мінливі контексти і незмінні складнощі впливали на його життя та дії. Це вже чимале досягнення. 

Борис ЛОЖКІН

Віцепрезидент Всесвітнього Єврейського Конгресу, Президент Єврейської конфедерації України

Про Федора Вовка мені відомо давно. 2019 року за проєктом Єврейської конфедерації України «Праведники мого міста» у Нікополі його ім’ям було названо вулицю. Але діяльність Федора Івановича у підпіллі та на еміграції мало відома широкому загалу. Заступник Бандери, соратник Шухевича і при цьому рятівник євреїв – руйнуюче поєднання для радянського міфу про «націоналістів-антисемітів». Тож ця перша його біографія має важливе значення. 

Володимир ВʼЯТРОВИЧ

Дослідник історії визвольного руху

Ця біографія Івана Вовчука – можливість не лише дізнатися про життя одного з діячів українського націоналістичного руху, а й краще зрозуміти історію минулого століття. Він жив у часи Російської імперії, Української революції 1917–1921, становлення комуністичного тоталітарного режиму, Другої світової війни та глобального протистояння між Заходом і СРСР після її завершення. Вражаючою є географія його діяльності: південний схід України та її захід, Німеччина та США. Його життєпис – переконливе спростування численних стереотипів про наше минуле: «східняк», націоналіст, член ОУН, соратник Бандери, Праведник народів світу, один із двигунів громадського життя українців у США.
 

Книжка Олега Проценка «Національний трибун: життя та ідеї Івана Вовчука» є першою в історії України цілісною біографією Івана Вовчука – націоналіста зі Сходу України, соратника Степана Бандери та Романа Шухевича. 

Вовчук, який був одним із головних провідників ОУН, удостоєний звання «Праведника народів світу» за порятунок єврейської сім’ї у роки німецької окупації.  


Фігура Вовчука впевнено розвінчує одразу декілька антиукраїнських міфів, створених і нав’язаних Кремлем.

Найперше – розбиває міф про те, що українські націоналісти нібито були антисемітами. Адже треба розуміти: «Яд Вашем» на основі підтверджених даних удостоїв званням «Праведника народів світу» провідника ОУН, який певний час був заступником самого Степана Бандери. Беріть цей факт на озброєння!

Також постать Вовчука нівелює ще один нав’язаний міф: про те, що нібито на східних теренах України не було українських націоналістів. Вовчук – уродженець Полтавської області, вчився у Харкові і працював у Нікополі. Саме у Нікополі він очолив місцевий осередок ОУН, і завдяки своїй харизмі та переконанням активно долучав до українських націоналістів мешканців регіону. В результаті Нікопольський район перетворився на справжнє націоналістичне «гніздо», члени якого мали зв’язки майже скрізь.

Отже, це книга-протиотрута проти імперських, радянських та російських міфів.

Через репресії радянської влади Іван Вовчук змушений був емігрувати: спершу до Мюнхена, пізніше – до США.  Він став тереновим провідником ОУН у США, очолив Організацію Оборони Чотирьох Свобід України. Був головним редактором газети «Національна трибуна» у Нью-Йорку. Заснував у Нью-Йорку Український Народний Університет.

Вовчук був неперевершеним оратором та публіцистом. Настанови з його виступів та статей, які він писав понад пів століття тому, можна впевнено використовувати і зараз – громадськості, державним органам влади України і навіть американській владі. Наприклад, ще у 1951 році Вовчук заявив, що 95% українців виступлять на стороні США у разі тотальної війни з Росією. При цьому він наголосив, що Сполучені Штати «не можуть вести цю війну у Берліні чи Азії, а прямо у Москві».

Символічно, що з окупованої радянськими загарбниками України Вовчук виїжджав на звичайному сільському возі. А сьогодні у США живуть троє внуків Івана Вовчука, які займаються оборонними інноваціями та всіма силами підтримують Україну.

До цього часу постать Вовчука привертала незаслужено мало уваги істориків, науковців та письменників. Автор книжки Олег Проценко збирав історію життя героя буквально по крупинках.

В результаті – вийшла книжка, яка стане черговою міцною цеглиною у війні за українську історію.

Де купити книгу:

«Трагедія нашого суспільства — це перебільшені амбіції при малій амуніції»

Іван Вовчук, 1974 рік

Олег ПРОЦЕНКО

Автор

Провідний український дослідник історії політичних ідеологій. 

Автор та упорядник низки антологій політичної думки:


- Консерватизм. Консервативна традиція політичного мислення від Едмунда Берка до Маргарет Тетчер. Антологія / Упорядники Олег Проценко, Василь Лісовий (1998, 2008)


- Націоналізм. Теорії нації та націоналізму від Йогана Фіхте до Ернеста Ґелнера. Антологія / Упорядники Олег Проценко, Василь Лісовий (2000, 2006, 2010)


- Лібералізм. Ліберальна традиція політичного мислення від Джона Локка до Джона Роулза. Антологія / Упорядники Олег Проценко, Василь Лісовий (2002, 2009)

- Демократія. Антологія / Упорядник Олег Проценко (2005). 
Дослідник творчості В’ячеслава Липинського, українського історика, громадсько-політичного діяча, ідеолога українського консерватизму та незалежної Української держави: В’ячеслав Липинський. Листування. Том 1. А–Ж (2003). Член Редакційної колегії. В’ячеслав Липинський. Суспільно-політичні твори. Том 1. (2015). Упорядник.

У дев’яності та двотисячні роки очолював видавництво «Смолоскип».

З 2024 року Олег Проценко є директором видавництва «Фронезис».

За підтримки

Національний
трибун

Життя та ідеї Івана Вовчука

Автор: Олег Проценко

Рік видання: 2024

ISBN: 978-617-95415-0-6

Формат: 140х210 мм

Палітурка: тверда

Кількість сторінок: 400

bottom of page